Ќелиите (Галиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (средновековна кула).svg кула


Период среден век
Портал „Археологија“

Ќелиите археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште.

Претставува кула од средниот век.

На левиот брег од Галишка Река, непосредно до нејзината утока во Црна Река има остатоци од осамен објект - кула.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.