Св. Богородица (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За денешните цркви, видете Црква „Св. Богородица“ - Дреново (појаснување)

Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Македонија
Св. Богородица
Местоположба на Св. Богородица во Македонија
Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново. Наоѓалиштето претставува населба од римското време и средновековна некропола. Во непосредната близина на црквата „Св. Богородица“, на површина од околу 3 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На еден крај на наоѓалиштето има фрагменти од архаични крстови и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069