Разбиеница (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разбиеница is located in Македонија
Разбиеница
Местоположба на Разбиеница во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Разбиеница археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува населба од доцноантичко време.

Јужно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен). Видливи се и темели од објекти.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069