Гавалиница (Кавадарци)

Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гавалиница


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гавалиницаархеолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува некропола од римско време [1] На источниот раб на градот се откриени гробови градени од камени плочи - тип циста, и гробови „на две води“ од тегули. Исто така е откриена и стела со грчки натпис.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069