Манастириште (Драдња)

Координати: 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште


Местоположба 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639
Основни податоци
Место Драдња
Општина Кавадарци
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Драдња. Претставува средновековна црква и некропола. Во реонот на пештерната црква „Маркова црква“ се среќаваат фрагменти од керамички плочи од гробни конструкции и грамади од градежен камен и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 148, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069