Писан Камен (Бегниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Писан Каменнекропола од доцноантичкото време во атарот на селото Бегниште, Македонија. На 3 километри северно од селото и на околу 1 километар од Тиквешкото Езеро, во нивата на Б. Клинчаров и во соседните ниви се откриени камени плочи од гробови - тип циста. Откриена е и една фрагментирана ара.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.