Лака (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лака is located in Македонија
Лака
Местоположба на Лака во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Лакаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува некропола од римско време.

Во источниот дел на селскиот атар се среќаваат тегули од конструкции на гробови од типот „на две води“.[1]..

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069