Желковица (Дабниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Желковица is located in Македонија
Желковица
Местоположба на Желковица во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Дабниште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Желковицанекропола од римското време во атарот на селото Дабниште, Македонија. Во лозјето на К. Мано, што се наоѓа 1 километар северно од селото, е откриена надгробна стела со претстава на маж и жена со две деца. Откриени се и повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 147. ISBN 9989-649-28-6.