Стреј (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стреј is located in Македонија
Стреј
Местоположба на Стреј во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Стреј археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува утврдување од среден век.

Во непосредната близина на утоката на реката Сушица во Блашница, на околу 5 км североисточно од селото има височинка со фортификација, со површина од 170 × 100 м, на која се наоѓаат грамади од градежен камен кои на извесен начин ја означуваат трасата на бедемот. Фортификацијата е значајна со оглед на тоа што е сместена на крстопатот Тиквешија - Мариово.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069