Скала (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Скалаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Наоѓалиштето претставува населба од римско време.

На 2,5 км северозападно од селото, спроти наоѓалиштето Градиште - Девол, на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [[Димче Коцо[[|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069