Кула (Конопиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639Координати: 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639
Основни податоци
Место Конопиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кула (познато и како Градот) — градиште од доцноантичкото време во атарот на селото Конопиште, Македонија. Се наоѓа на висок рид со поволна местоположба што се издига над десниот брег на реката Бошавица. На површината има грамади од градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.