Задрид (Кошани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задрид


Местоположба 41°21′21″N 22°00′55″E / 41.35583° СГШ; 22.01528° ИГД / 41.35583; 22.01528Координати: 41°21′21″N 22°00′55″E / 41.35583° СГШ; 22.01528° ИГД / 41.35583; 22.01528
Основни податоци
Место Кошани
Општина Кавадарци
Тип

 утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Задридутврдена населба од доцноантичкото време во атарот на селото Кошани, Македонија. Веднаш над селото, на рид со доминантна положба се среќаваат грамади од градежен камен, фрагменти од тегули и имбрекси, а спорадично и од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.