Стена (Драдња)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стена is located in Македонија
Стена
Местоположба на Стена во Македонија
Местоположба 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639Координати: 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639
Основни податоци
Место Драдња
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Стенаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Драдња. Наоѓалиштето претставува црква од средниот век. На 1 км западно од селото, во мала пештера се наоѓаат остатоци од фрески кои укажуваат на сакрален објект[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 148, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069