Врано Брдо (Дреново)

Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врано Брдо


Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
ТипПериод римско време
Портал „Археологија“

Врано Брдо археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Претставува утврдена населба-збег од римско време.

На 900 м источно од селото, на доминантен рид со зарамнето плато се гледаат остатоци од бедем на утврдена населба. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069