Питранец (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питранец is located in Македонија
Питранец
Местоположба на Питранец во Македонија
Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Питранецархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Наоѓалиштето претставува вила рустика од доцна антика.

На 2 км западно од селото, по површините се среќаваат фрагменти од тегули, имбрекси и градежен материјал. Откриен е еден мермерен капител што се наоѓа во дворот на црквата Св. Богородица во Дреново.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [[Димче Коцо[[|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069