Порта (Чемерско)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°17′30″N 22°08′30″E / 41.29167° СГШ; 22.14167° ИГД / 41.29167; 22.14167Координати: 41°17′30″N 22°08′30″E / 41.29167° СГШ; 22.14167° ИГД / 41.29167; 22.14167
Основни податоци
Место Чемерско
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Портаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Чемерско. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од римското време. На границата со атарот на селото Бохула, оддалечена 8 км јужно од селото, на рид со впечатливо поволна местоположба се забележуваат остатоци од утврдување (градежен камен, тегули и имбрекси), а спорадично и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 161. ISBN 9989649286.