Желковец (Кавадарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Желковец


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Желковецархеолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува некропола од римско време [1]

На источниот дел од атарот на градот е најдена стела со грчки натпис, што упатува на некропола. Стелата се чува во лапидариумот на Музеј на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069