Арничко (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Арничкоархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичко време.

Западно, во непосредната близина на селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен). Најдени се и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 159. ISBN 9989-649-28-6.