Црквиште (Кесендре)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°23′48″N 21°50′55″E / 41.39667° СГШ; 21.84861° ИГД / 41.39667; 21.84861Координати: 41°23′48″N 21°50′55″E / 41.39667° СГШ; 21.84861° ИГД / 41.39667; 21.84861
Основни податоци
Место Кесендре
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Кесендре. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На 1,5 км североисточно од селото, во непосредната близина на изворот се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал. Во западниот дел на наоѓалиштето се откриени камени плочи од гробни конструкции од типот на циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.