Црквиче (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиче

Карта

Местоположба 41°30′19″N 22°01′31″E / 41.50528° СГШ; 22.02528° ИГД / 41.50528; 22.02528Координати: 41°30′19″N 22°01′31″E / 41.50528° СГШ; 22.02528° ИГД / 41.50528; 22.02528
Основни податоци
Место Сопот
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Црквичеархеолошко наоѓалиште кај кавадаречкото село Сопот. Претставува населба и доцната антика.

На границата со атарот на селото Курија се забележуваат остатоци од помала населба. Има множество градежен материјал и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Вршник — населба од доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 160. ISBN 9989-649-28-6.