Големи Лозја (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големи Лозја
археолошко наоѓалиште
Големи Лозја is located in Македонија
Големи Лозја
Местоположба на Големи Лозја во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Големи Лозјаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува некропола од доцноантичко време.

На 500 м јужно од селото и на 400 м северно од локалитетот Градот се констатирани гробови „на две води“ градени од тегули и гробови од камени плочи – цисти [1]..

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069