Прејди на содржината

Св. Богородица (Фариш)

Координати: 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица


Местоположба 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056
Основни податоци
Место Фариш
Општина Кавадарци
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Фариш. Претставува некропола од римското време. Во непосредната близина на училиштето биле откриени повеќе гробови од тегули од видот „на две води“ и една ара профилирана од сите страни која подоцна е поставена во олтарот на селската црква како основа за чесната трпеза.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.