Киштино (Шешково)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°22′11″N 21°53′29″E / 41.36972° СГШ; 21.89139° ИГД / 41.36972; 21.89139Координати: 41°22′11″N 21°53′29″E / 41.36972° СГШ; 21.89139° ИГД / 41.36972; 21.89139
Основни податоци
Место Шешково
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Киштино (или Каштино) — археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Шешково. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На 2 км југозападно од селото, на простор од 100 × 70 м се наоѓаат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал. Утврдени се и камени плочи од гробни конструкции од типот на циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.