Дабјето (Гарниково)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°20′02″N 22°02′18″E / 41.33389° СГШ; 22.03833° ИГД / 41.33389; 22.03833Координати: 41°20′02″N 22°02′18″E / 41.33389° СГШ; 22.03833° ИГД / 41.33389; 22.03833
Основни податоци
Место Гарниково
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дабјетоархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Гарниково. Претставува населба и некропола од доцноантичкото време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дабјето се наоѓа на 1,5 км јужно од селото.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

Во нивата на Трајко Дончев се гледаат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал. Има и фрагменти од камени плочи и гробни конструкции - тип циста. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.