Ресава (Драгожел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ресава is located in Македонија
Ресава
Местоположба на Ресава во Македонија
Местоположба 41°19′23″N 22°01′02″E / 41.32306° СГШ; 22.01722° ИГД / 41.32306; 22.01722Координати: 41°19′23″N 22°01′02″E / 41.32306° СГШ; 22.01722° ИГД / 41.32306; 22.01722
Основни податоци
Место Драгожел
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ресаваархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Драгожел. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Десно од селскиот пат за Куманичево, на околу 4 км јужно од селото се гледаат грамади од градежен материјал, како и делови од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 148. ISBN 9989649286.