Пржалот (Крњево)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667Координати: 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Основни податоци
Место Крњево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Пржалотархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Крњево. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Откриена е при обработувањето на земјата, источно од патот. Со ископувањата во 1975 година биле истражени повеќе словенски гробови со камени конструкции. Прибраните гробни прилози имаат аналогии во наодите од големата словенска некропола во Демир Капија од IX до X век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 153, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069