Јачковец (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Јачковецархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римско време.

На 2 км источно од селото, по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови. Откриена е една надгробна стела со старогрчки натпис. Наодите се наоѓаат во музејот и галерија во Кавадарци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [[Димче Коцо[[|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069