Манастирот (Шешково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирот is located in Македонија
Манастирот
Местоположба на Манастирот во Македонија
Местоположба 41°22′52″N 21°53′51″E / 41.38111° СГШ; 21.89750° ИГД / 41.38111; 21.89750Координати: 41°22′52″N 21°53′51″E / 41.38111° СГШ; 21.89750° ИГД / 41.38111; 21.89750
Основни податоци
Место Шешково
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастиротархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Шешково. Претставува сакрален објект од средниот век.

На 2 км северозападно од селото се наоѓаат грамади од градежен камен и фрагменти од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.