Ограѓе (Бохула)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограѓе is located in Македонија
Ограѓе
Местоположба на Ограѓе во Македонија
Местоположба 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167Координати: 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167
Основни податоци
Место Бохула
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ограѓенаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Бохула, Македонија. Непосредно пред влезот во селото, на зарамнето плато со обработливи ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.