Градиште (Конопиште)

Координати: 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639
Основни податоци
Место Конопиште
Општина Кавадарци
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеградиште од доцноантичкото време во атарот на селото Конопиште, Македонија. Јужно од селото, на левиот брег на Стара Река, на висок рид со зарамнето плато има траги од утврдена населба. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 151. ISBN 9989-649-28-6.