Сува Чешма (Марена)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°27′14″N 22°02′40″E / 41.45389° СГШ; 22.04444° ИГД / 41.45389; 22.04444Координати: 41°27′14″N 22°02′40″E / 41.45389° СГШ; 22.04444° ИГД / 41.45389; 22.04444
Основни податоци
Место Марена
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сува Чешмаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Марена. Претставува населба и некропола од доцноантичкото време.

На 3 км југоисточно од селото, во нивата на В. Грабенаров и во соседните ниви, на простор од 1 хектар се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси, како и остатоци од некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.