Сува Чешма (Ваташа)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861Координати: 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Основни податоци
Место Ваташа
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сува Чешманаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Ваташа, Македонија. Се наоѓа на 2 километри јужно од селото, на патот за селото Моклиште. На површината има фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал (камен, тегули и имбрекси).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.