Тумбите (Раец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумбите is located in Македонија
Тумбите
Местоположба на Тумбите во Македонија
Местоположба 41°25′30″N 21°50′51″E / 41.42500° СГШ; 21.84750° ИГД / 41.42500; 21.84750Координати: 41°25′30″N 21°50′51″E / 41.42500° СГШ; 21.84750° ИГД / 41.42500; 21.84750
Основни податоци
Место Раец
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумбитенаселба од неолитското време во атарот на селото Раец, Македонија. Од двете страни на патот Градско-Прилеп, на 20. километар, на простор од 100 на 100 метри се наоѓаат фрагменти од керамички садови со фина и груба фактура, како и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 156. ISBN 9989-649-28-6.