Прејди на содржината

Грамаѓе (Бегниште)

Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе


Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамаѓенаселба од римското време во атарот на селото Бегниште, Македонија. Се наоѓа на 500 метри северно од селото, на една стрмна падина што се спушта од север кон југ. Овде, во лозјата на Г. Јакимов и Д. Даскалов се наоѓаат фрагменти од архитектонска пластика од бел мермер и фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.