Манастир Тиквеш (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Тиквеш
археолошко наоѓалиште
Манастир Тиквеш is located in Македонија
Манастир Тиквеш
Местоположба на Манастир Тиквеш во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастир Тиквеш археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува сакрален објект од доцноантичко време.

На 1 км југозападно од селото се среќаваат грамади од градежен камен кои упатуваат на сакрален објект, со што на извесен начин се потврдува локалното предание. Најдени биле и фрагменти од архитектонска пластика, подоцна пренесени во селото Ресава.[1]..

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069