Овчаров Гроб (Брушани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Овчаров Гроб
археолошко наоѓалиште
Овчаров Гроб is located in Македонија
Овчаров Гроб
Местоположба на Овчаров Гроб во Македонија
Местоположба 41°24′03″N 21°57′18″E / 41.40083° СГШ; 21.95500° ИГД / 41.40083; 21.95500Координати: 41°24′03″N 21°57′18″E / 41.40083° СГШ; 21.95500° ИГД / 41.40083; 21.95500
Основни податоци
Место Брушани
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Овчаров Гробнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Брушани, Македонија. На околу 1 километар источно од селото, во нивата на Костадин Егеецот има фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал: камен, имбрекси, тегули, а спорадично се среќава и згура од топена руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.