Паракелова Глава (Ваташа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паракелова Глава


Местоположба 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861Координати: 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Основни податоци
Место Ваташа
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Паракелова Главанекропола од римското време во атарот на селото Ваташа, Македонија. На 1,5 километри кон селото Моклиште, помеѓу патот и реката Луда Мара, на десниот брег се гледаат гробни конструкции од типот на две води, изведени со тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.