Алшар (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алшар
археолошко наоѓалиште
Алшар is located in Македонија
Алшар
Местоположба на Алшар во Македонија
Местоположба 41°08′58″N 21°56′49″E / 41.14944° СГШ; 21.94694° ИГД / 41.14944; 21.94694Координати: 41°08′58″N 21°56′49″E / 41.14944° СГШ; 21.94694° ИГД / 41.14944; 21.94694
Основни податоци
Место Мајден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период среден век
Портал „Археологија“

Алшарархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Мајден. Претставува рудник од средниот век.

Се наоѓа на 500 м јужно од селото, недалеку од денешното истоимено минерално наоѓалиште. На двете страни од Мајденска Река се откриени рударски копови и други остатоци од експлоатација на антимон, бакар и хром.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.