Грнеица (Ваташа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грнеица is located in Македонија
Грнеица
Местоположба на Грнеица во Македонија
Местоположба 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861Координати: 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Основни податоци
Место Ваташа
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грнеицанаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Ваташа, Македонија. На околу 500 метри јужно од селото, на десниот брег на реката Луда Мара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.