Тиквеш (Брушани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°24′03″N 21°57′18″E / 41.40083° СГШ; 21.95500° ИГД / 41.40083; 21.95500Координати: 41°24′03″N 21°57′18″E / 41.40083° СГШ; 21.95500° ИГД / 41.40083; 21.95500
Основни податоци
Место Брушани
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тиквешнаселба (опидум) од доцноантичкото време во атарот на селото Брушани, Македонија. Покрај патот за селото Ресава, на околу 1 километар источно од селото, на површина од 300 на 200 метри се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал (тегули и имбрекси). Населбата е со извонредна местоположба и поглед кон долината на Црна Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.