Врчвата (Кошани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врчвата


Местоположба 41°21′21″N 22°00′55″E / 41.35583° СГШ; 22.01528° ИГД / 41.35583; 22.01528Координати: 41°21′21″N 22°00′55″E / 41.35583° СГШ; 22.01528° ИГД / 41.35583; 22.01528
Основни податоци
Место Кошани
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Врчватанаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Кошани, Македонија. Во непосредната близина на селото и на 500 метри северно од наоѓалиштето Задрид се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.