Плочите (Рожден)

Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плочите


Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

 населба  топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Плочитеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Претставува населба и топилница од доцноантичкото време. На јужниот раб на селото, во нивите на двајца жители се наоѓаат множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Во изобилство има и остатоци од топена железна руда, а на едни места се забележуваат темели од градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 159. ISBN 9989649286.