Черњец (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Черњец is located in Македонија
Черњец
Местоположба на Черњец во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Черњец археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 500 м североисточно од селото, во непосредната близина на селската црква се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069