Полошки Манастир (Праведник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полошки Манастир
археолошко наоѓалиште
Полошки Манастир is located in Македонија
Полошки Манастир
Местоположба на Полошки Манастир во Македонија
Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389Координати: 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Полошки Манастирнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Праведник, Македонија. Во непосредната близина на манастирската црква „Св. Ѓорѓи“, на левиот брег на Тиквешко Езеро се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.