Црепиште (Галиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црепиште археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште.

Претставува депо на монети од доцноантичко време.

На 6 км северно од селото е откриено депо на бронзени монети што се чуваат во Музејот и галерија во Кавадарци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.