Грозана (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грозана is located in Македонија
Грозана
Местоположба на Грозана во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Грозанаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува утврдување од среден век.

Преку реката Сушица, на ридот Старецот, кој е на околу 5 км западно од селото, се гледаат грамади од градежен камен и фрагменти од керамички садови и питоси кои упатуваат на остатоци од помала фортификација.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069