Топлак (Мајден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топлак


Местоположба 41°10′06″N 21°57′21″E / 41.16833° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.16833; 21.95583Координати: 41°10′06″N 21°57′21″E / 41.16833° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.16833; 21.95583
Основни податоци
Место Мајден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Топлакархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Мајден. Претставува населба и топилница од доцноантичко време.

На 1,5 км северно од селото, на левиот брег на Мајденска Река се наоѓаат остатоци од топена железна руда насобрани на грамада. На спротивната страна на реката, на пространа тераса со благ пад има многу фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.