Тумба (Шешково)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Местоположба 41°22′46″N 21°55′02″E / 41.37944° СГШ; 21.91722° ИГД / 41.37944; 21.91722Координати: 41°22′46″N 21°55′02″E / 41.37944° СГШ; 21.91722° ИГД / 41.37944; 21.91722
Основни податоци
Место Шешково
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Шешково. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На 1 км североисточно од селото, на простор од 150 × 100 м, од двете страни на селскиот пат што води од браната на Тиквешкото Езеро кон селото Шешково се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал. Во профилот се гледаат камени плочи од гробови од типот на циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.