Св. Димитрија (Крњево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667Координати: 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Основни податоци
Место Крњево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Димитријаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Крњево. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Спроти селото, на десниот брег на реката Бошава се наоѓаат камени плочи од гробни конструкции - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 153, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069