Кула (Бегниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Кула — утврдување од доцноантичкото време и старохристијанска црква во атарот на селото Бегниште, Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.